×

.htaccess چیست و چگونه میتوان در وردپرس استفاده کرد

آموزش وردپرس ۰۹ آبان ۱۳۹۹

فایل .htaccess چیست ؟ یک فایل پیکربندی تنظیمات سرور است که سرور را نسبت به انجام کارهای مختلف بر روی وبسایت شما مدیریت می‌کند. به عنوان مثال، چگونگی ارجاع کاربران، اعمال محدودیت برای پوشه wp-admin وردپرس و محافظت از امنیت دایرکتوری‌های مختلف همگی بخشی از وظایف این فایل مهم هستند. فایل htaccess در وردپرس یک فایل پیکربندی قدرتمند است که با استفاده از آن می‌توانید برخی از نیاز های خود را بدون افزونه رفع کنید. این فایل در روت پوشه‌ی وردپرس، یعنی جایی که فایل های وردپرس قرار گرفته‌اند، وجود دارد. اما گاهی دسترسی به فایل htaccess در وردپرس سخت می‌شود و تقریبا افراد نمی‌توانند آن را بیابند.

  • قبل از هر کاری از وبسایت خود بک‌آپ تهیه کنید: قبل از اینکه فایلی را ویرایش کنید یا فایلی ایجاد کنید، حتما از وبسایت خود یک نسخه پشتیبان سالم که قابل بازیابی نیز باشد، تهیه کنید. (بک آپ و بازگردانی را می‌توان به کمک افزونه Xcloner قابل انجام است.)
  • از یک محیط تستی استفاده کنید: قبل از اینکه هر امکان و تغییری را روی سایت اصلی انجام دهید، آن را روی یک محیط تستی که کاملا شبیه به وبسایت خود ساخته‌اید امتحان کنید. در صورتیکه مشکلی یافت نشد آن را روی محیط اصلی نیز پیاده‌سازی کنید.
  • فایل htaccess را بر روی کامپیوتر خود ذخیره کنید: قبل از اینکه بخواهید تغییری روی این فایل ایجاد کنید، آن را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل، فایل قبلی را مجدد بارگذاری نمایید.

چگونه میتوان فایل .htaccess را در وردپرس پیدا کرد؟

این فایل در روت سایت شما قرار دارد. اما قبل از اینکه به دنبال پیدا کردن این فایل رفته و تغییرات مورد نظر خود را لحاظ کنید، باید بدانید که ویرایش این فایل بدون دانش فنی مورد نیاز منجر به بروز خطا و یا حتی بالا نیامدن سایت و غیرفعال شدن برخی قابلیت ها می شود.

۱-ویرایش فایل از طریق cPanel

وارد کنترل پنل هاست خود شده و بر روی File Manager کلیک کنید.

با ورود به File Manager، لیستی از فایل های موجود بر وب سرور شما نمایش داده خواهد شد. به دنبال public_html گشته و روی آن کلیک کنید.

با کلیک بر روی public_html وارد روت سایت خود خواهید شد. در میان فایل های موجود، به دنبال فایل .htaccess بگردید.

اگر فایل مذکور را نمیتوانید پیدا کنید، میبایست تنظیمات مربوط به نمایش فایل ها در روت سایت خود را تغییر دهید.

برای این منظور، بر روی Settings در بالا سمت راست صفحه File Manager کلیک کرده و در پنجره باز شده، گزینه “Show Hidden Files” را انتخاب کنید.

 

۲-ویرایش فایل .htaccess با استفاده از FTP

با استفاده از جزئیات مربوط به حساب FTP خود و با استفاده از نرم افزار FileZilla وارد سایت خود شوید.

به محض اینکه به سایت متصل شدید، میتوانید محتویات سایت خود را در پایین سمت راست مشاهده کنید، مثل زیر:

در میان فایل های موجود بر روی public_html دوبار کلیک کنید.

با این کار وارد روت سایت می شود. حالا میبایست به دنبال فایل .htaccess سایت خود بگردید.

سخن پایانی

فایل htaccess. برای اکثر کسانی که با وردپرس سروکار دارند آشناست. اما برخی در پیدا کردن این فایل به مشکل می‌خورند. پیدا نشدن این فایل ۲ دلیل عمده دارد:

  1. این فایل توسط کنترل پنل هاست مخفی شده است.
  2. فایل htaccess در هاست شما موجود نیست.

برای اینکه بتوانیم دسترسی به فایل htaccess در وردپرس داشته باشیم باید این دو مورد را بررسی کرده و مشکل را رفع کنیم. دقیقا کاری که در این مقاله انجام دادیم، همین است.

تمامی حقوق برای هلدینگ دیجکو محفوظ می باشد
question preloader