0
سبد خرید شما خالی است

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول ۲۰۲۰ – ( وب مستر قدیم )

آموزش سئو ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

ثبت سایت در وبمستر تولز گوگل که نام جدید آن به سرچ کنسول ( Search Console ) تغییر پیدا کرده است باید نخستین گام شما پس از طراحی و راه اندازی سایت وب سایت باشد .

اگر قرار است روی سئو سایتتان کار کنید پس نباید فراموش کنید که ثبت سایت در وبمستر تولز یکی از موارد بسیار مهم است که نقطه شروع سئو یک سایت نیز میباشد .

تا دیروز ما مجبور بودیم برای تمام سایت هایی که بر روی یک هاست داشتیم به صورت جداگانه هرکدام را در وب مستر ثبت کنیم و این ثبت کردن هم شامل تمام حالت های یک دامنه میشد . اما هم اکنون در پنل جدید یعنی سرچ کنسول ۲۰۲۰ این مشکلات برطرف گردیده است.

 

آموزش ثبت سایت در وبمستر تولز جدید گوگل Search Console

در این روش دیگر نیاز به آپلود فایل یا قرار دادن کد در تگ header و غیره نمیباشد . شما به راحتی میتوانید از طریق پنل هاست خود با ساختن یک رکورد متنی وب سایت و یا وب سایت های خود را به گوگل معرفی کنید و آن را ثبت کنید.

جهت انجام اینکار نخست وارد آدرس https://www.google.com/webmasters شوید.

اگر در جیمیل لاگین باشید که صفحه سرچ کنسول میاد و اگر نباشید ابتدا با جیمیلتون Sign in بشید، اگر جیمیل ندارید باید ابتدا یک جیمیل بسازید. ساختار جیمیل اینطوری yourmail@gmail.com هست.

خب به گوگل سرچ کنسول خوش آمدید. دو روش ثبت سایت در سرچ کنسول میبینیم. یک روش جدید به نام Domain است که از DNS ها برای تایید مالکیت دامنه استفاده میکند (پیشنهاد میکنم از همین طریق انجام بدهید) و یک روش قدیم که از یک سری کدها و فایل‌ها جهت تأیید مالک سایت استفاده میکند.

در این قسمت در بخش Domain آدرس سایت خود را همانند نمونه که digeco.ir میباشد وارد کنید . توجه داشته باشید که فقط دامین اصلی باید در اینجا وارد شود نه ساب دامین و غیره . پس از درج دامین بر روی دکمه Continue کلیک کنید تا وارد صفحه زیر شوید .

 

در این قسمت گوگل به شما یک کد میدهد که باید با آن در هاست خود یک رکورد متنی ایجاد کنید که در ادامه آموزش ساخت TXT Record برای گوگل را به شما خواهیم آموخت .


آموزش ساخت TXT Record Google در سی پنل

برای ساخت رکورد در Cpanel با مشخصاتی که شرکت هاستینگ شما برایتان ارسال کرده است اول وارد سی پنل بشوید.

سپس در بخش Domains بر روی Zone Editor کلیک کنید :

در صفحه Zone Editor جلوی دامنه اصلی خود بر روی manage کلیک کنید .

در صفحه جدید همانند تصویر بالای بر روی Add Record کلیک کنید و گزینه آخر Add TXT Record را انتخاب کنید .

حالا زمان آن رسیده است که کدی که در سرچ کنسول کپی کرده اید را وارد کنید .

Name : آدرس دامنه اصلی خود را وارد کنید توجه داشته باشید که آدرس را باید بدون http و www وارد کنید به عنوان مثال : digeco.ir

TTL : این مقدار را به صورت پیش فرض خود باقی بگذارید و اصلاً تغییر ندهید

Type : این قسمت هم باید حتماً بر روی TXT  باشد .

Record : در این قسمت کدی که سرچ کنسول به شما داده است را وارد کنید .

و در نهایت بر روی Add Record کلیک کنید .

پس از انجام این کار ها یعنی ساخت TXT Record حالا در سرچ کنسول کافیست بر روی Verify کلیک کنید تا بعد از چند ثانیه ثبت سایت در وبمستر تولز گوگل به اتمام برسد .

جمع بندی

توجه داشته باشید که شما همچنان میتوانید از روش قدیمی نیز استفاده کنید فقط کافیست در مرحله اول تمام آدرس های خود را تک به تک در قسمت URL prefix وارد کنید و ثبت کنید . همچنین بدانید که بعد از ساخت TXT Record امکان دارد رکورد های شما تا یک ساعت طول بکشد که به صورت کامل ست شود پس اگر بعد از ساخت رکورد گوگل نتوانست سایت شما را Verify کند نگران نباشید ، تا یک ساعت صبر کنید و مجدد تلاش کنید .

question